W Państwowej Wyższe Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy trwają zajęcia z języka migowego.
Żyją tuż obok, są na tej samej uczelni, w sąsiedztwie. Na samym Dolnym Śląsku jest ich ponad 4 200, w całej Polsce około 100 tysięcy. Wciąż jednak słyszący bardzo mało wiedzą o Głuchych. Z medycznego punktu widzenia głuchota to schorzenie. Tymczasem sami Głusi postrzegają ją zupełnie inaczej. Podejmując aktywne działania na rzecz zmiany sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych oraz nabycia umiejętności poruszania się w świecie ciszy, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka” proponuje kursy języka migowego dla studentów, absolwentów i pracowników Uczelni.
- Jest wiele osób, które chcą świadczyć pomoc osobom niepełnosprawnym, ale nie są do tego przygotowane – mówi Mirosław Zaguła, dyrektor biura Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka”. - Od 5 lat realizujemy nasz własny „Program wolontariatu”, nasi wolontariusze – studenci PWSZ im. Witelona w Legnicy - przeszli specjalistyczne szkolenia do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz z osobami dorosłymi i starszymi. Naszym celem było przekazanie wolontariuszom szczegółowej wiedzy z zakresu problemów gerontologicznych, pomocy osobom niepełnosprawnym, pracy z dziećmi z zaburzeniami zachowania. Teraz podjęliśmy kolejny krok – naukę języka migowego. Zauważyliśmy duży problem - osoby pełnosprawne - słyszące nie są przygotowane do kontaktu z osobą niesłyszącą. Integracja pełnosprawnej części społeczeństwa z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi jest istotna, chociażby ze względu na planowaną likwidację zakładów pracy chronionej. Część niesłyszących trafi do zwykłych zakładów pracy i chodzi nam o to, byśmy umieli się z nimi porozumieć.
Powszechna wiedza o niesłyszących jest bardzo uboga, funkcjonuje wiele mylnych informacji. Jedno jest pewne: osoby głuche nie chcą litości i naszego zażenowania w kontaktach z nimi, ale normalnej, swobodnej rozmowy. Brak słuchu jest rodzajem niepełnosprawności, która znika w momencie, gdy potrafimy migać lub gdy zbiera się grupa niesłyszących.
Autor: (mir)
źródło: www.e-piastowska.pl
data publikacji: 29.03.2009r.