Aktualności

Zainaugurowano rok akademicki na największej legnickiej uczelni. Na pierwszy rok studiów w PWSZ przyjęto ponad 1 700 studentów. Podczas uroczystości wręczono nagrody dla nauczycieli akademickich i najlepszych absolwentów.

–Uczelnia dotrzymuje kroku w zmieniającej się rzeczywistości – mówił do zebranych gości podczas inauguracji prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski, rektor PWSZ im. Witelona w Legnicy.

Legnicka PWSZ przeszła w tym roku restrukturyzację. Zdecydowano się na scalenie dotychczasowych wydziałów. I tak powstały cztery Wydziały: Nauk Społecznych i Humanistycznych, Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej, Nauk Technicznych i Ekonomicznych, Wydział Politologii.

Oprócz zmian w strukturze uczelni rektor mówił o aktywności w modernizacji i dostosowaniu się do nowych realiów. Uczelnia radzi sobie z niżem demograficznym. W PWSZ obecnie studiuje ponad 5 tys. osób. Działa Biuro Karier, które oprócz zbierania ofert pracy, organizacji szkoleń zajmie się także badaniem „losów absolwentów”. Tak nakazuje nowe prawo. Ma ono pomóc w budowaniu programów studiów tak aby dostosować się do potrzeb rynku pracy.
play

- My to robimy. Wygaszamy te kierunki, które straciły na atrakcyjności, a uruchamiamy nowe. Chociażby w ubiegłym roku powstał kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne i to on w tej chwili cieszy się największym powodzeniem na uczelni – mówił rektor.

Na bezpieczeństwo wewnętrzne przyjęto 180 osób. Podobnie wyglądała pierwsza rekrutacja.

- Ten kierunek jest rozwojowy. Ma szansę w niedługim czasie stać się wizytówką uczelni. Staramy się aby studenci mieli wiele godzin zajęć praktycznych – informował rektor.

Uczelnia podpisała umowy z przedstawicielami służb mundurowych m.in.: strażą graniczną i policją. W ubiegłym roku akademickim organizowano konferencje naukowe, w których udział wzięli wszyscy przedstawiciele służb mundurowych.

- Nasza współpraca polega na stałej wymianie informacji, udziału i realizacji wspólnych przedsięwzięć dydaktycznych jaki i działalności naukowej – powiedział płk Artur Wąsowski, komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Rektor PWSZ jest zadowolony z rekrutacji.

- Rekrutacja była satysfakcjonująca. Na pierwszy rok przyjęliśmy 1 733 studentów i to jest zaledwie kilkadziesiąt osób mniej niż w roku ubiegłym. W sytuacji niekorzystnych zjawisk demograficznych myślę, że jest to powód do zadowolenia – powiedział.

Uczelnia w ostanim roku miała mniejszy zysk niż w latach poprzednich. Z pewnością spowodowane to było m.in. mniejszą ilością chętnych na studia zaoczne. Według władz uczelni to jeden z symptomów spowolnienia gospodarczego. Jeszcze kilka lat temu gdy było więcej ciekawych ofert pracy to młodzi ludzie decydowali się na zatrudnienie i kształcenie. Teraz wybierają chętniej studia dzienne i chcą przeczekać gorsze czasy. Jednak pomimo tych nie sprzyjających okoliczności uczelnia stara się inwestować w swoją bazę dydaktyczną.

Od ubiegłego roku ruszył remont budynku znajdującego się na terenie uczelni. Mają tam powstać nowoczesne laboratoria oraz ośrodek socjoterapii. Koszt tego przedsięwzięcia to kilkanaście milionów złotych. Blisko 4 mln zł uczelnia ma dostać z urzędu marszałkowskiego. Te pieniądze zostały zaoszczędzone na przetargach na rewitalizację legnickiego Zakaczawia.

- To jest inwestycja realizowana z funduszy unijnych. Trwają właśnie rozmowy dotyczące umowy pomiędzy uczelnią, a urzędem marszałkowskim. Mam nadzieję, że w tym roku akademickim obiekt oddamy do użytku – mówi Jerzy Stefaniak, zastępca kanclerza w legnickiej PWSZ im. Witelona.

Podczas inauguracji wykład zatytułowany „Pokolenie młodych Europejczyków. Trendy i prognozy” wygłosił dr hab. Robert Wiszniowski, politolog oraz specjalista od marketingu politycznego.
play

Studentom pierwszego roku wręczono indeksy. Nagrodzono także najlepszych absolwentów i wręczono odznaczenia państwowe dla pracowników uczelni. Inaugurację uświetnił występ chóru kameralnego z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego z Wrocławia.

Autor: ps(lca.pl)